معرفی بخش تصویربرداری

یکی از واحدهای مهم تشخیصی درمانی درمانگاه فولاد که به کمک پزشکان جهت تشخیص صحیح و رسیدن به اطلاعات کافی از بدن بیماران می آید، بخش تصویربرداری میباشد. این بخش با به کارگیری پرسنل مجرب و کارشناسان فنی و کار آزموده و نیز متخصصین رادیولوژی و سونوگرافی حاذق ،از بخش های اصلی در زمینه خدمت رسانی به بیماران محترم میباشد که در قسمتهای زیر در حال خدمت رسانی است

سونوگرافی

یکی از روش های تصویر برداری تشخیصی است که از امواج بی خطر صوتی در ایجاد تصاویر پزشکی بهره میگیرد. این روش جهت بررسی اندامهای داخلی،بافت ها و سایر ساختارهای داخلی بدن مثل عروق استفاده میشود و با توجه به درخواست پزشک معالج ناحیه مورد نظر توسط متخصص سونوگرافی بررسی شده و گزارش دقیق و مناسب به پزشک مربوطه ارجاع داده میشود.دستگاه سونوگرافی موجود در بخش رادیولوژی درمانگاه فولاد جزء پیشرفته ترین دستگاههاست و قابلیت انجام تمامی سونوهای جنرال و تخصصی را دارد.

این قسمت از بخش قادر است با افتخار توسط پزشکان برجسته و اساتید دانشگاه خدمات زیر را به مراجعین عزیز ارائه کند:

سونوگرافی های ساده و تخصصی

سونوگرافی های تخصصی اطفال و نوزادان

سونوگرافی های تخصصی پستان و فالوآپ کنسرهای پستان

سونوگرافی های تخصصی بارداری و غربالگری

سونوگرافی های تخصصی زنان

سونوگرافی های کالر داپلر و بررسی های عروقی

رادیولوژی

در این بخش با بهره گیری و به خدمت گرفتن کارشناسان فنی مربوطه و دستگاههای مولد اشعه X رادیوگرافیهای تشخیصی جهت رویت اندامها و سایر ارگانهای بدن بر حسب دستور پزشک معالج انجام میگیرد.

خدمات این قسمت شامل کلیه گرافی های ساده و تخصصی (رنگی) از جمله تصویر برداری از سیستم کلیوی ،گوارشی،گرافی های تخصصی ارتوپدی و پانورکس (عکس کامل از فک و اندامها) ماموگرافی و سنجش تراکم استخوان میباشد.

ماموگرافی

در این قسمت از بخش رادیولوژی که جزء تخصصی ترین لاین های رادیولوژی است،تمامی عکسبرداری های مربوط به پستان ،از جمله ماموگرافی، بزرگنمایی ها ، فالوآپ و غربالگری تخصصی پستان انجام میگیرد.

لازم به ذکر است تمامی بانوان گرامی از سن 40سال به بالا نیازمند انجام ماموگرافی جهت غربالگری سرطان پستان میاشند تا بتوان به سادگی از ایجاد سرطان پستان جلوگیری و یا در مراحل اولیه تشخیص و درمان صورت پذیرد. به این منظور نیاز است تمامی مدارک بیمار از جمله ماموگرافی و سونوگرافی های قبلی مربوط به پستان جهت مقایسه و نتیجه گیری صحیح حتما همراه باشد.

سنجش تراکم استخوان

در این قسمت از بخش رادیولوژی که یکی دیگر از لاین های مهم و تخصصی بخش تصویربرداری است ، جزء غربالگری های مهم جهت اندازه گیری درصد پوکی استخوان بدن انجام میشود، انجام این آزمایش نیاز به استفاده از اشعه x ندارد و در نتیجه جزء کارهای بیخطر محسوب میشود. با توجه به اینکه این بیماری جزء بیماریهای خاموش است و در ظاهر نشانه بیرونی ندارد با افزایش درصد پوکی استخوان بدن منجر به شکستگی های متعدد و در نهایت باعث از کار افتادگی فرد میگردد. خوشبختانه در بخش رادیولوژی فولاد قادر به ارائه خدمت به مراجعین محترم در این زمینه می باشیم. انجام این خدمت نیاز به آمادگی خاصی ندارد،مگر اینکه 48 ساعت قبل از انجام ازمایش مصرف قرص کلسیم قطع گردد.

در پایان به دلیل ارزشمند بودن وقت بیماران محترم و عدم تجمع عزیزان در ساعات خاص خدمت رسانی  و ارائه بهتر و سریعتر خدمات مجموعه، انجام سونوگرافی، ماموگرافی و سنجش تراکم استخوان نیازمند تعین وقت قبلی میباشد. منشی قسمت پذیرش آمادگی های لازم جهت انجام صحیح خدمات را به اطلاع بیماران محترم میرساند تا در نهایت جوابی دقیق و صحیح به پزشک ارجاع دهنده ارسال شود.